Kniha: Chaty a chalupy

Kniha: Chaty a chalupy

Záhradkárom som už niekoľko rokov a tento koníček ma neskutočne baví a napĺňa. Preto taktiež rád čítam množstvo kníh a časopisov práve o záhradách, kde sa dozviem množstvo užitočných informácií. Je tam možné nájsť naozaj všetko. Od toho, kedy a aké plodiny zasiať, kedy ich zbierať, ako esteticky upraviť záhradu a mnoho ďalších vecí. Minule som natrafil na článok o chatách a chalupách a tak som rozmýšľal, že keď mám záhradu až niekoľko kilometrov od mesta, tak by som k nej postavil aj chatku. Prečítal som si tak o rôznych typoch chatiek a už presne viem, do čoho sa pustím.

V už spomenutom časopise boli spomenuté spôsoby využitia drevených chát v záhrade. Chaty môžeme rozdeliť teda podľa spôsobu využitia na niekoľko druhov. Priamo so spôsobom využitia sa mení aj ich veľkosť a to je ďalšia kategória, na základe ktorej drevené chaty rozdeľujeme.

Najjednoduchšie drevené chaty slúžia na úschovu náradia a materiálu. Ťažko ešte hovoriť o nejakej chate, pretože ide skôr len o nejakú búdu, ktorú môžeme použiť na uskladnenie rôznych vecí. Takúto chatku ocenia najmä ľudia, ktorí majú záhradu blízko domu a tu si tak môžu odložiť záhradkárske náčinie.

Ďalej prechádzame na chatky a chalupy, ktoré neslúžia len ako sklad alebo úschovňa náradia, ale majú ďaleko širšie využitia. Môžeme ich totiž využiť už aj na rekreáciu, oddych a relax. Takéto chaty a chalupy obyčajne obsahujú niekoľko postelí, malú kuchynku a sociálne zariadenie. Nie je to síce nič extra veľké, no dá sa tu stráviť nejaký čas a skryť sa pod strechou v nepriazni počasia.

Pokiaľ však chcete tráviť čas s priateľmi a rodinou na viac dní v nejakej chate alebo chalupe, tak vtedy je najvhodnejšie zvoliť práve víkendové chaty. Tie sú typické pre veľké rodiny, ktoré sem chodia tráviť víkendy a nemusí to byť práve na záhrade. Obyčajne majú niekoľko izieb, nejakú tu hlavnú spoločnú miestnosť, terasu, kuchynku a sociálne zariadenia. Je teda funkčne vybavená na bývanie v nej a strávenie tu niekoľko dní.

Chaty a chalupy však nemajú len praktické využitie ale tiež aj estetickú funkciu. Všetkým je známe, že taká chata dokáže spríjemniť každý pozemok, či záhradu a dať jej úplne nový rozmer. Preto sa netreba báť do toho ísť.

Comments are closed.