Kniha: Matrace a ich druhy

Kniha: Matrace a ich druhy

Čítam veľmi rád a čítam naozaj takmer všetko, čo sa mi dostane pod ruku. Ale nikdy som si nemyslel, že ma budú zaujímať matrace a ich kategórie a rozdelenie podľa rôznych kritérií. No stalo sa tak. Minule som natrafil na knihu o domácom nábytku, kde sa popisoval takmer každý druh nábytku a nezabudlo sa samozrejme na postele a s nimi súvisiace matrace. Celkom ma to zaujímalo a tak som sa o matracoch dozvedel takmer všetko a pri najbližšej kúpe jedného z nich si určite budem vedieť poradiť.

matrac-s-postelou

Matrace možno rozdeliť do niekoľkých skupín najmä podľa materiálu, z ktorých je vyrobené jadro. Matrac však neobsahuje len samotné jadro, ale viac vrstiev, ktoré upravujú vlastnosti matraca.

Podľa materiálu jadra môžeme matrace rozdeliť na:

Pružinové matrace

Ide o najstarší typ moderných matracov, ktorý je známy mnohým z vás. Základ matraca tvorí veľmi jednoduchý pružinový blok v ktorom sa vedľa seba nachádzajú navzájom pospájané pružiny. Najväčšou výhodou tohto matraca je, že váha je absorbovaná pružinami, na ktoré sa rozloží rovnomernejšie práve vďaka ich vzájomnému spojeniu. Pod tento typ matracu sa hodí len tvrdý povrch, najlepšie doska. Na lamelovom rošte by sa matrac príliš rýchlo deformoval, a tým pádom príliš rýchlo aj zničil.

Latexové matrace

Latexové matrace sa vyrábajú buď z prírodného alebo syntetického latexového materiálu. Typické pre nich je to, že môžu mať rôzne vlastnosti v závislosti na hustote latexového bloku.

Taštičkové matrace

Tento typ matracu je veľmi podobný pružinovým matracom, ale predsa ide o úplne odlišný typ.. Jadro matraca tvorí blok zložený z navzájom oddelených pružín uložených v textilných taštičkách. Oproti pružinovému matraca je váha absorbovaná a prenášaná každou taštičkou zvlášť, čo umožňuje jej rovnomerné rozloženie. Vo všeobecnosti platí, že čím má matrac viac taštičiek na meter štvorcový, tak tým lepšími ortopedickými  vlastnosťami disponuje.

Penové matrace

Širokú skupinu matracov tvoria práve penové matrace, ktorých základom je penový blok. Podľa použitej technológie a materiálu rozlišujeme množstvo druhov penového bloku. Každý druh je špecifický a vyznačuje sa svojimi vlastnosťami, čo sa následne prejavuje aj na samotných vlastnostiach matraca.

Preto aby mohol matrac preniesť váhu na rošt, je najvhodnejšie použiť pod matrac práve lamelový rošt. Na pevnom podklade, ako napríklad doska, by dochádzalo k vysokej záťaži a následnému deformovaniu matraca.

kniha-nabytek

Comments are closed.